Jatketaanpa edellisestä, vaikka olisihan tässä tuoreempaakin tavaraa postattavaksi.
Edellisen postauksen rantakävelyn jälkeisenä yönä heräsin siihen, että minulla oli huono olo, ja mietin, pitäisikö mennä oksentamaan vai ei. Pyöriskelin pari tuntia sängyssä, kun en osannut päättää, mutta kun lopulta nousin ylös, tuli suorastaan kiire. Loppuyö olikin sitten tuskaista sängyssä pyörimistä, oksentelua ja elämän tarkoituksen pohtimista.
Fiksuna likkana päättelin, että olin saanut jonkin ruokamyrkytyksen – jälleen kerran. Epäilin syylliseksi raakaa osteria, jonka olin syönyt hotellin ravintolan grillibuffetissa rantakävelyä edeltävänä iltana. Ukkelikin oli ottanut lautaselleen osterin, pyöritellyt sitä suussaan ja todennut, ettei kykenisi syömään sitä. Yleensä ostereita on kypsytetty vähän sitruunassa, mutta tämä yksilö oli mauton ja harmaa löllykkä. Pakotin itseni syömään omani, koska minulle on opetettu, että minkä lautasellesi otat, sen myös syöt. Luojan kiitos ukkeli jätti omansa syömättä!
Aamupäiväkin meni sängyssä maatessa, kun en pystynyt seisomaan kuin lyhyitä aikoja kerrallaan, ja ukkeli sai käydä aamiaisella yksinään. Puolenpäivän jälkeen oloni koheni sen verran, että pystyin olemaan jo pystyasennossa, joten ei muuta kuin hotellin altaalle, koska oli viimeinen lomapäivämme Danangissa. Aurinko ei edelleenkään paistanut, mutta ei satanutkaan, ja ilmakin oli aika vilakka (lämpötila oli jotain 23 astetta).
En tykkää yhtään kookosveden mausta, mutta intialaiset tyrkyttävät kookosvettä aina ripuleissa, nestehukissa ja vastaavissa, koska kookospähkinässä on kuulemma elektrolyyttejä, joten ei auttanut muu kuin lipitellä kookosvettä sisuksiinsa, jotta sain ukkelin hiljennettyä. Olen joskus juonut rommilla terästettyjä kookoksia, jotka ovatkin minusta normaaliolosuhteissa paljon kiinnostavampia kuin nämä perusyksilöt, mutta kumma kyllä, nyt ei semmoinen houkutellut. 😆
Iltapäivällä kävimme syömässä hotellin kahvilassa voileivät, mutta omalla kohdallani homma jäi puolitiehen, kun vatsani alkoi turvota ja kuplia heti ensimmäisen suupalan jälkeen. Pian alkoikin ripulointi, ja minulle tuli taas niin huono olo, etten pystynyt muuta kuin makailemaan vaakatasossa.
Yritin kuitenkin kytistellä parvekkeeltamme häätilaisuutta, jota oli rakennettu hotellimme pihalle aamusta asti. Melkein huoneemme edessä oli iso nurmikkoalue, joka sijaitsi ihan rannan vieressä, ja se tuntui olevan suosittu paikka kaikenlaisille tapahtumille. Minäkin olin käynyt viikon aikana jo kaksissa häissä ja yksillä synttäreillä. Toivoin vain, etten ollut päätynyt kenenkään häävideolle. Parvekekummajainen kylpytakissa. 😆
![]() |
Vielä viimeiset asettelut. |
![]() |
Julistan teidät mieheksi ja vaimoksi. |
![]() |
Sitten ollaankin jo naimisissa. |
![]() |
Naimisiinmeno on iloinen asia. |
![]() |
Voittajafiilis. |
Varsinaiset juhlinnat oli kuitenkin jätettävä välistä, sillä oloni oli taas semmoinen, että oli siirryttävä sisätiloihin tarkistamaan, vieläkö sänky oli tallella.
![]() |
Huonepalvelusta tilattu illallinen: kookosvettä ja viisi banaania. |
Söin illalla vain kaksi pientä banaania, jotka kuitenkin kostautuivat aamuyöstä alkaen. Koska meillä oli kyseisenä päivänä tiedossa lento Danangista Bangkokiin, oli tehtävä radikaali päätös: en söisi koko päivän aikana mitään, ennen kuin pääsisin perille Bangkokiin.
Hotellin herkullinen aamiainen jäi siis taas välistä, vaikka jogurtti olisi kuulostanut ihanalta. Otin myös pari Imodiumia, ja ne tuntuivat auttavan. Oloni oli aika heikko, mutta varsinaista pahoinvointia ei enää ollut, joten pääsimme matkaan ihan kivasti. Danangin lentoaseman loungen kaurapuuro olisi houkutellut kovasti (kertoo epätoivoni tasosta 😆), mutta ukkeli pysyi tiukkana: ei ruokaa. Hyvä niin. Ei tullut matkalla tiukkoja tilanteita.
![]() |
Lähtöportilla. |
Selvisin matkasta ja koko päivästä erinomaisesti, ja päivän ensimmäinen (ja samalla viimeinen) ateriani oli Bangkokissa hotellimme loungessa illalla kuuden maissa.
Seuraavana aamuna tilanne näytti niin hyvältä, että uskaltauduin hieman laajentamaan aamiaisella ruokarepertuaaria.
![]() |
Herkullinen ja monipuolinen hotelliaamiainen. Tuo punainen tahna olisi saanut jäädä ottamatta, enkä syönytkään sitä. Jogurtti maistui myös, ja juusto. |
Vaikka oloni oli jo aika normaali, tiesin kokemuksesta, että tämä tuskin jäisi tähän. Viimeksi Intiassa tauti oli kestänyt pitkälle toista viikkoa, ja juuri kun olin luullut toipuneeni, tauti alkoi taas. Ripulilääkkeethän ovat vain tilapäisapu, jotka kyllä lopettavat ripulin hetkeksi, mutta pöpöä ne eivät sisuksista tapa. Pari päivää myöhemmin minulle tulikin aamiaisella valtavan huono olo, ja ihmettelin, keinuiko leipäpöytä, vai oliko vika minussa. Tauti alkoi uudestaan mutta asettui taas Imodiumeilla. Saapa nähdä, vieläkö tauti saa jatkoa, vai onko tämä vihdoinkin taputeltu.
Sairauksien vatvomisesta kuitenkin nyt Bangkokiin.
Kävimme ensimmäisenä Bangkokin-päivänä katsomassa Wat Phota eli buddhalaista temppelialuetta ja siellä olevaa jättimäistä Makaavaa Buddhaa. Olen nähnyt Makaavan Buddhan aiemminkin, mutta siitä oli niin kauan aikaa, että en muistanut paikasta enää mitään. Aiempi matka oli siinä mielessä erityinen, että olimme reissussa iskän, äidin ja ukkelin kanssa, ja vuosi oli 2006.
Oli jo päässyt unohtumaan, miten kuuma Bangkokissa on, mutta sepä palautui mieleen hyvin äkkiä. Ilmankosteus tekee tepposet, eikä Bangkokin 34 astetta ole todellakaan sama asia kuin Hyderabadin 34 astetta. Kuvien ottaminenkin on hieman haasteellista, kun hiki valuu silmiin, eikä näe, mitä kameraan loppujen lopuksi osuu.
![]() |
Paikallisilla oli päällään vähän parempaa seppälää. |
Wat Phossa – kuten muissakin temppeleissä – on tiukat pukeutumiskoodit, ja polvet ja olkapäät pitää olla piilossa. Sisäänkäynnin luota sai lainata vaatteita, jos oli tullut lähdettyä liikenteeseen liian pienissä hepeneissä. Vaatteet olivat aika typerryttävän värisiä, ja tuumailin, että ehkä kuosi oli valittu niin, ettei kenellekään tulisi mieleen pölliä vaatteita. 😆
Minä olin tajunnut laittaa päälleni tarpeeksi peittävät vaatteet, mutta arvatkaapa, muistinko ottaa mukaani sukat, jottei olisi tarvinnut kävellä paljain jaloin? No enpä tietenkään. Se kuitenkin ilahdutti, että kenkiä ei tarvinnut jättää säilöön, sillä tarjolla oli pusseja, joissa kenkiä saattoi kanniskella mukanaan.
![]() |
Tyylitietoinen nainen kulkee vihreä pussi olallaan. |
![]() |
Päivän trendiväri on vihreä. |
Makaavalla Buddhalla on pituutta 46 metriä ja korkeutta 15 metriä, ja ihmiset tungeksivat ikuistamaan tätä ihmettä.
![]() |
Jännä juttu, että Buddhan takapuoli ei kiinnostanut ketään. |
Wat Phon temppelialue oli upea, mutta koska sitä ei saanut mitenkään vangittua valokuviin (lue: olen surkea valokuvaaja, jolla on paska kamera), on tyydyttävä epämääräisiin satunnaisotoksiin.
![]() |
Poika viilensi pikkuveljensä niskaa minituulettimella. 😍 |
Olemme viihtyneet erinomaisen hyvin hotellimme uima-altaalla, vaikkei se mikään erityisen hieno olekaan.
Vesikin on kerrankin riittävän lämmintä – jopa ukkelille.
![]() |
Allasalueen ruokalistalta tilattu Phad Thai Khai Hor. Merenelävät maistuivat näköjään taas, mutta osteria en kyllä syö vähään aikaan. 🙈 |
![]() |
Tässä on selvästikin maannut joku märissä bikineissä. |
Apteekissakin piti käydä, koska minulla on ollut käsivarsissa välillä todella voimakasta kutinaa, jonka arvelen johtuvan Danangissa tulleista hyttysenpuremista. Menin apteekkiin ja kirjoitin Googlen kääntäjään, oliko heillä saatavilla kortisonivoidetta. Myyjä kysyi, oliko minulla kutinaa, ja kun vastasin myöntävästi, hän toi eteeni pakkauksen, jonka ostinkin.
En oikein osaa sanoa, onko voiteesta ollut apua vai ei, sillä välillä kutinaa ei ole lainkaan mutta välillä kutina äityy lähes sietämättömäksi. Ajattelin tietysti paniikissa heti ensimmäiseksi vähemmän mukavia vaihtoehtoja eli lutikoita ja syyhyä, mutta koska kutinaa ei ole muualla kuin käsivarsissa, sen on pakko johtua hyttysenpistoista.
![]() |
Kassi-Alma on palannut hotelliin. |
Haaveissa olisi kirjoitella joskus tulevaisuudessa hotellistamme, koska se ansaitsee muutaman sanasen (sekä myönteisen että kielteisen), mutta matkalta olisi muutenkin niin paljon kirjoitettavaa, että saa nähdä, tuleeko hotellista tai matkasta kirjoitettua koskaan mitään. Harmittaa, kun Ho Chi Minh Citystä jäi kirjoittamatta viimeksikin, ja epäilyttää, tuleeko siitä kirjoitettua tämänkään reissun jälkeen.
Ensimmäisen päivän iltana eksyimme pihviravintolaan.
Illallisen jälkeen tuntui, että voisin syödä vielä jotain makeaakin, joten tilasin hotellimme aulassa kaksi sorbettipalloa, vadelman ja mangon. Ajattelin, että kaksi pientä sorbettipalloa olisi sopiva lopetus päivään – toipilaan vatsallekin.
![]() |
Kaksi pientä sorbettipalloa. 😆 |
Olen yrittänyt jatkaa postausta tästä eteenpäin ainakin kymmenellä eri tavalla, mutta koska kaikki on ihan samanlaista paskanjauhantaa kuin postaus tähänkin asti, päätän kärsimyksen tähän.
No kyllä on harmittavaista kun tuolla tavalla sairastuu vatsatautiin lomalla. Toivottavasti on jo parantumaan päin! Itse sain kerran kovan vatsataudin Tunisiassa. Seuraavana päivänä oli edessä kotiin lähtö ja mietin miten ollenkaan uskallan lentokoneeseen. Oppaamme neuvoi kuitenkin menemään hotellissa olevan lääkärin vastaanotolle ja lääkäri tulikin huoneeseemme ja antoi jonkin piikin, jolla tauti parani heti. Kotimatka sujui siten hienosti. En tänäkään päivänä tiedä mitä tuo piikki sisälsi mutta tehokas se oli.
VastaaPoistaHarmittavaa on, mutta voisi kai sanoa, että "onneksi" on asiasta sen verran kokemusta, että tiedän suunnilleen, millä kaavalla nämä taudit menevät.
PoistaKamala tuo sinun Tunisian-kokemuksesi. Matkalla sairastaminen on juuri kaikkein pahinta, kun ei pääse välttämättä vessaan silloin kuin haluaisi. 🙈 Aika tehokkaan piikin kyllä sait, ja olisi tosiaan kiva tietää, mitä piikki piti sisällään. 🤭
Kivaa maaliskuun jatkoa, Kristiina! 🤗
Sinulla voi olla sitä jauhamista ,toivottavasti ei kuitenkaan enää tuon aterian jälkeen. Muille tämä kuvien katselu ja jutustelu on mielenkiintoista. Toivottavasti ei rivien läpi paista elämän tarkoituksettomuus kuten aiemmin, eli koitahan tehostaa sitä meditoimista!
VastaaPoistaTemppelikuvat ovat upeita ja kissan ulkoiluttaminen sympaattista. T. Sartsa
Jauhamista on riittänyt, mutta eilen pukkasi melkein jo päinvastaista ongelmaa. 🤭 En sentään kaivanut vielä Movicoleja esiin. 🤣
PoistaMullahan medtoiminen ja kaikki rutiinit jäävät matkoilla täysin, ja se kyllä kieltämättä vaikuttaa mielialaan. Mutta koska matkoilla elämä ei noudata aikatauluja muutenkaan, en tahdo tehdä meditoimisesta pakkoa, joka on saatava suoritettua hampaat irvessä. Jatkan meditointia sitten taas Intiassa. 😊
Kissan ulkoiluttaminen temppelialueella yllätti. 😅 Todellakin sympaattista. Minä ulkoilutin siellä vain nalleja. 🤭
Toivottavasti tauti hellittää pian!
VastaaPoistaMinulle nuo maat, jossa lämpötilat kohoavat päälle 30 asteen ja on vielä kosteaakin sopivat lähinnä vaan snorklauskohteiksi. Hikoilen kuin Niagara ja en kestä liikkua auringossa lainkaan.
Tauti näyttää itse asiassa jo hellittäneen, ja nyt pukkaa päinvastaista ongelmaa, ja on kuin vatsassa olisi iso kivi. 🙈 No mutta näillä mennään, mitä milloinkin annetaan.
PoistaEn minäkään suuremmin tykkää kosteista ja kuumista maista. Olen myös samanlainen hikilinko, ja on inhottavaa, kun hiki valuu naamalta noroina lattialle ja alusvaatteet on jatkuvasti hiestä märät. 🙄 Ilmastoiduissa tiloissa toki siedän olla hikoilemattakin. 🤭
Harmi tuota tautia! Toivottavasti olet parantunut jo! Kokemuksista on varmasti hyötyä, kun tietää, mitä kannattaa tehdä ja mitä jättää tekemättä. Kiitos taas tästä postauksesta! Kirjoita, mitä kirjoitat - en jätä ainuttakaan postausta väliin.
VastaaPoistaTuntuu hassulta siellä olevia lämpöasteita ajatellen, mutta: laskiaistiistaita! 😅
Tuntuu, että olen jo parantunut, mutta vieläkään en uskalla sanoa ihan varmasti. Tuntui kuitenkin, että tämän pöpön elinkaari oli lyhyempi kuin edellisen kerran Intiassa saadun, joten pöpökin oli varmasti eri.
PoistaIhana, että jaksat lueskella – kaikesta huolimatta. ❤️ Tämmöisillä lomamatkoilla on hankalaa, kun uusia kokemuksia (ja kirjoittamista ja KUVIA) tulee jatkuvalla syötöllä, ja loppujen lopuksi ei tiedä edes, mistä aloittaisi kokemuksien purkamisen ja kirjoittamisen. Niinpä ne lomapostaukset jäävät usein sitten tekemättä. Ketään muuta se tuskin harmittaa kuin itseäni. 🤣
Jaahas, onkos nyt laskiaistiistai. 🤭 Hyvää laskiaistiistaita sitten sinullekin! ❤️
No voihan pas...sionhedelmä! Jospas se olis jo tauti sut hyljännyt ja kivikin pian häviäis mahasta.
VastaaPoistaOonks mä ainoo pervo joka näki - ja kehtaa vielä sanoa - ton lasten niskatuuletin-kuvan erilailla? Hyi minua. No joo, kun k18-ajatukset sain pois, niin luulin, että toi mättää jollain puunuijalla toista päähän.
Oispa täälläki altaan vesi noin lämmintä! Tuo oli ehkä 18 ja hyi olkoon, että kesti kauan tottua siihen.
Hih, kiitos empatiasta. 🤗 Kiven poistumista odotellaan... En normaalisti ota koskaan Imodiumeja, koska sen kerran kun olen niitä kokeillut, olen todennut, että ne tukkivat ulostulon sitten ihan totaalisesti. 🙈 Nyt ei ollut oikein muutakaan vaihtoehtoa.
PoistaMinä en osaa nähdä tuuletinkuvaa kuvaamallasi lailla, mutta jokainen näkee kuvat omalla tavallaan. 🤗 Tuosta minituulettimesta pitää vielä kertoa yksi tarina tältä reissulta. Kun olimme Ho Chi Minh Cityssä Vietnamissa yhdessä hississä, samaan hissiin tuli kaksi nuorta naista, ja samalla kuului ihmeellistä värinää. Mietin hämmentyneenä, oliko naisilla vibraattori käsilaukussaan tai muuta vastaavaa, mutta sitten kävi ilmi (toinen naisista itse selitti kai hämmentyneen ilmeen huomattuani) – että hänellä oli tuollainen minituuletin. 😂 Sitten vasta minäkin huomasin sen.
18 astetta on kyllä ihan järkyttävän kylmä uima-allasvedeksi! Melkein kuin avanto. 🙈
Menninkäinen siis täällä, nyt vasta huomasin, että tää on taas heittäny mut anonyymiks...
PoistaBloggeri tekee taas omia temppujaan... 🙄
PoistaHei, toivottavasti voit nyt jo paremmin. Tuollainen vatsatauti/ripuli yms. on kamala ja erityisen kamalaa se on lomalla. Onneksi sulla on kokemusta siitä, miten taudista pääsee ohi. Ei nyt tee mullakaan mieleen noita ostereita, joita olen syönyt vain Provencessa.
VastaaPoistaMeillä on vallan eri lämpö- ja veden lämpötilat kuin siellä. Tai pakkasta on ollut, mutta vain -10 astetta ja ihan ok lämpötiloja päivisin. En kyllä jaksaisi uida jos veden lämpötila huitelisi noita astemääriä kuin siellä!
Toivottavasti vatsasi kesti tuon jäätelö- vai mikä sorbettiannos se olikaan. Näyttää aika isolta! :) Paranemisia sinne ja hyvää tauditonta jatkoa!
Olo on jo ihan normaali! Tai niin normaali kuin mulla voi olla. 🤭 Kiitos myötäelämisestä. Osterit saattavat olla hyviäkin, jos ne on taidolla valmistettu ja lisukkeet ovat kohdallaan, mutta nämä olivat kaikkea muuta. Menee nyt kumminkin jonkin aikaa, ennen kuin syön seuraavan kerran ostereita. 🤣
PoistaMinä tykkään lämpimästä uimavedestä, mutta liian lämmin ei tietenkään ole hyvä. Makuasioitahan nämä ovat.
Sorbettiannos oli todellakin iso, enkä pystynytkään syömään kaikkea. Joskus käy näinkin. 😅
Kiitos ja mukavaa maaliskuun jatkoa sinulle!
Ihana kissa talutushihnassa 🤣
VastaaPoistaMä haluaisin mennä Marokkoon käymään mutta en ole vieläkään mennyt kun pelkään saavani sielä ripulin 🙂↕️🙂↕️🙂↕️
Tykkään sun tyylistä kirjottaa kun jos on vitutus päällä niin sen myös kerrot , olit lomalla tai ett 🤗🩵
Kissa oli minustakin tosi sympaattinen! 😍
PoistaHarmillista, jos Marokon-matkasi on estynyt ripulin pelossa, Mutta ymmärrän kyllä. Eihän sitä halua viettää koko matkaansa vessassa istuen. 🙈
Kiva kuulla. 🤗 Mulla on sellainen ajattelutapa, että vitutus ei ainakaan vähene sillä, että yrittää piilotella sitä, joten on ihan sama, vaikka sen kuuluttaisi muillekin. 🤣
Sun sorbettiannos on kyllä todella tarpeen ikävän vatsataudin jälkeen! Ihan nauroin ääneen kun näin tuon pienen annoksen :D
VastaaPoistaMutta tosi ikävää siis, että sait jonkun pöpön reissulla ja vielä kutinaakin. Vatsataudit on tosi kamalia varsinkin reissulla (kyllähän sitä kotona istuu vessassa ihan rauhassa vaikka kuinka pitkään). Itselläkin immodium on ollut joskus ainoa pelastus juurikin lennoilla.
Olispa hienoa nähdä tuo makaava buddha ja sen takapuoli. Varpaat näyttää tosi hauskoilta ja oikeasti jouduin pari kertaa laskemaan, että onko niitä oikea määrä :D
Sorbettiannos pääsi kyllä yllättämään. Pientä yritin mutta muuta tuli. 🤭
PoistaMinä karttelen normaalisti Imodiumia, koska se on saanut vatsani aiemmin niin pahaan juntturaan, mutta matkustaessa on pakko tehdä joskus hätäratkaisuja. Sitä paitsi kun pääsee takaisin tänne Intian tulisten patojen äärelle, kaikki tulpat aukeavat. 🤣
Makaava Buddha oli komea, ja Buddhalla oli ihan siedettävä määrä turistejakin. Seuraavana päivänä kun kävimme yhdellä toisella nähtävyydellä, siellä oli ihan käsittämätön määrä porukkaa, ja pikkuisen söi intoa kierrellä alueella, kun piti velloa ihmismassojen mukana. 🙄