Tervehdys koti-Suomesta! Loppumatka meni hyvin, vaikka olinkin ottanut uhkarohkeasti ikkunapaikan. Kerran piti pyytää käytäväpaikalla istunutta ukkoa väistymään, jotta pääsisin vessaan. Lento ei tosin kestänyt kuin reilut kaksi tuntia, joten useampi vessareissu olisi herättänyt varmasti ihmetystä. 😆
![]() |
Näin koneen ikkunasta erikoisen näköisen saaren. |
Flightradarin lentohistoria paljasti, että lentomme reitti on todellakin kulkenut kyseisen saaren vierestä. Saari sijaitsee siis Gotlannin pohjoispuolella.
Hämmentävä seikka on kuitenkin se, että istuin lentokoneen vasemmalla puolella kulkusuuntaan nähden, jolloin saaren leveän pään pitäisi olla kuvan etualalla, mutta nyt saari on kuitenkin kuvassani "väärin päin". En ymmärrä. Jäänee arvoitukseksi.
Siellä Frankfurtin loungessa, jossa kävin suihkussa, suihkujen varaamisesta ja siivouksesta sekä wc-tilojen siisteydestä vastasi yksi tummaihoinen nainen. Kävin suihkun lisäksi pari kertaa vessassa ja huomasin, että naisella oli työtä enemmän kuin yksi ihminen ehtii tekemään. Kerrankin kun nainen oli luuttuamassa naisten vessaa, hänen ranteessaan oleva piippari rupesi piippaamaan, kun joku oli tulossa ilmeisesti suihkuun. Naiselle tuli kiire saada lattia luututtua, ennen kuin hän riensi suihkun vastaanottoon. Sama toistuu varmastikin monta kertaa päivässä: pitäisi olla kahdessa paikassa yhtä aikaa.
Ennen loungesta lähtöäni tuli mieleeni, että tekisi mieli antaa naiselle tippiä, kun olin käyttänyt hänen palvelujaankin (hänhän se minunkin suihkuni siivosi). Ongelmana oli vain se, etten tiennyt, millainen tippikulttuuri Saksassa on ja miten tuollaisessa lentokentän loungen suihku- ja wc-tiloissa mahdettaisiin suhtautua tipin antamiseen. Nainenhan saattaisi vaikka suuttua, että minä en sinun almujasi tarvitse. Halusin kuitenkin osoittaa naiselle jollakin tavalla, että arvostin hänen työtään, enkä keksinyt parempaakaan keinoa.
Kun sitten kävin ennen lennolle menoa viimeisen kerran loungen vessassa, nainen oli pesemässä yhtä wc-tilaa, jonka ovi oli auki. Hihkaisin ovenraosta seteli kädessäni, että halusin vain tulla antamaan sinulle tämän. Nainen pysähtyi yllättyneenä, pesi nopeasti kätensä ja kääntyi ottamaan rahan ilahtuneen näköisenä. Nainen toivotteli minulle, että "god bless you" ja "have a beautiful life", ja hän oli niin mielissään, että tiesin tehneeni oikein ja että viestini oli mennyt perille. Olin onnellinen, että olin uskaltanut tehdä tuon etukäteispeloistani huolimatta, sillä kaikkihan me haluamme, että työmme huomataan ja että sitä arvostetaan. Sitä paitsi mikään maailmassa ei ole ihanampaa kuin toisten ihmisten ilahduttaminen. 😊
![]() |
Helsinkiin laskeuduttaessa katselin, että mitäs valkoista tuolla maassa on. |
![]() |
Lunta, perkele! Suomessahan piti olla kevät. |
Maan pinnalla kävi ilmi, että ei sitä lunta nyt niin hirveästi ollutkaan ja että tietkin olivat ihan sulat ja kuivat.
Muistatteko, kun Intiaan lähtöni jälkeen pohdin, olinko jättänyt yhden joulukynttelikön palamaan? Nyt kotiin päästyäni kävi ilmi, että eihän se kynttelikkö mitään palanut. Pimeä oli. Onneksi en stressannut asiaa matkalla ihan kauheasti. 🙈
Samana päivänä, kun saavuin tammikuussa Intiaan, vuokranantajaltamme tuli tiedote, että kahteen asuntoon meidän talossamme tultaisiin vaihtamaan uudet liesikuvut. Kuinka ollakaan, meidän asuntomme oli toinen niistä. Jouduin sitten soittelemaan Intiasta työmiehille, että he lukitsisivat ulko-ovemme turvalukon samalla lailla kuin se oli lukittu nytkin, koska olisimme vähän pidempään poissa kotoa.
Miehet eivät kuitenkaan saaneet hommaa kerralla tehtyä, ja sitten he soittelivat vuorostaan minulle Intiaan, että voisivatko he tulla seuraavan viikon torstaina uudestaan. Tuntui hieman epämiellyttävältä, että vieraat ukot ravaavat meidän asunnossamme yleisavaimella, kun olemme itse noinkin kaukana, mutta minkäs teet. Mieleeni tuli sellainenkin juttu, että pitäisikö pyytää työmiehiä tarkistamaan samalla, kun he käyvät meillä, ettei yksi joulukynttelikkö olisi jäänyt palamaan, mutta en kerta kaikkiaan kehdannut.
![]() |
Maustepurkit liesituulettimen yläpuolelta oli nosteltu kaikki siististi pöydälle. |
Ennen kuin aloin purkaa ensimmäistään laukkua, oli lähdettävä käymään – kuka arvaa missä? No Prismassa tietenkin.
![]() |
Ihmettelin tyhjänä ammottavia leipähyllyjä, mutta myöhemmin kävi ilmi, että oli jokin leipojien lakko. Onneksi mulla oli Puikuloita ja Makupaloja pakastimessa! |
![]() |
Ostoskärry täynnä tuttua tavaraa. Oli mulla vihanneksia ja hedelmiäkin, mutta ne ovat tuon kaiken muun alla. Seli seli... |
Sitten iski makeanhimo, ja päätin avata ensimmäisellä lennolla Lufthansalta saamani suklaapakkauksen. Paketista kipitti esiin epämiellyttävä yllätys.
Laitoin asiasta palautetta Lufthansalle, mutta ainakaan vielä siellä ei ole reagoitu palautteeseeni millään lailla.
Kotiinpaluu ei tuntunut oikeastaan miltään, mutta muutamasta asiasta muistin iloita oikein todella. Ensinnäkin kotona on ihanan viileää! Anoppilassa en viitsinyt käyttää ilmastointia muuta kuin öisin, ettei appivanhemmille tulisi ihan hirveä sähkölasku, ja se kuumuus oli kyllä välillä aika uuvuttavaa. Sitten olivat hyttyset, jotka ilmestyivät aina iltaisin jostain salaisista piilopaikoistaan ja alkoivat imeskellä pahaa-aavistamatonta nukkujaa, jonka alkuyö kuluikin sitten raapimistoimenpiteiden parissa. Suomessa ei ole hyttysiä (tähän vuodenaikaan siis)! Kolmas ilonaiheeni on se, että pääsen taas katselemaan Katsomon ja Ruudun ohjelmia, jotka eivät näkyneet Intiassa. Lempiohjelmani Erikoisjoukotkin alkoi tänään!
Koska nykyisen vuokranantajamme periaate näyttää olevan, että minkään ei voi antaa olla ennallaan, vaan kaikki pitää laittaa uusiksi, viikoittaiset saunavuorotkin poistettiin. Aiemminhan jokaisella asunnolla oli yksi ilmainen saunavuoro kerran viikossa, ja saunavuoro oli aina samaan aikaan (meillä se oli lauantaina kuudesta seitsemään). Nyt saunavuoro pitää varata joka kerta erikseen kännykkäsovelluksesta, eikä mitään vakiovuoroja siis ole.
Vapaat saunavuorot keskiviikolle. Arki-iltoina hinta on 5 euroa per kerta. |
Viikonloppuna saunominen maksaa seitsemän euroa. |
Ensin ajattelin, että kyllä on paska systeemi. Haluan vakiovuorot takaisin! Hetken mietittyäni totesin kuitenkin, että tämähän on oikeastaan aika hyvä juttu. Nyt ei ole painetta mennä saunaan jollain tietyllä kellonlyömällä tiettynä päivänä, vaan voin varata vuoron ex tempore, silloin kuin sattuu huvittamaan. Se sopii minulle paremmin kuin hyvin, sillä tykkään muutenkin tehdä asioita ennalta suunnittelematta. Kaiken lisäksi saunavuoroja näyttää olevan aina tosi hyvin vapaina, joten vuoron saa aina melkein silloin kuin haluaa.
Heippa!
Tuo saunavuoro-systeemi tuntuu hyvältä. Mutta kiva yllätys ei ollut tuo ötökkä, mikä liekään. Söitkö kuitenkin suklaat? Kauniit vedenkeitin ja leivänpaahdin sinulla!
VastaaPoistaSaunavuorosysteemi on tosiaankin kiva! Harmi, kun vuoro pitää varata viimeistään tuntia aiemmin, eikä voi ihan viittä minuuttia ennen päättää, että nyt tahdon saunaan. 😅
PoistaSöin suklaat. 🙈 Eihän suklaata voi poiskaan heittää...
Kiitos. 😊
Haha, teen kerrankin niin, että kommentoin sitä mukaa, kun luen postausta. 😂
VastaaPoistaSaat otettua todella onnistuneita kuvia lentokoneesta käsin!
Just katselin aamulla keittiön puolipaneelin päällä olevia tyhjiä, samanlaisia kannellisia purkkeja ja koitin keksiä, mitä niille teen.
Ihan noin tyhjiä leipähyllyjä ei näy lähikaupassa, ja minullakin on leipää pakkasessa. Ruokakärryni (käytän vain koria) ei ole IKINÄ noin täysi!
Hyh hyh, mikä ötökkäyllätys! Toivottavasti lentoyhtiö reagoi!!!
Hätkähdin Erikoisjoukkoja, koska itsekin pidän siitä. Huh, tulee Neloselta tänään illalla.
Vaikka meillä on aika uudet saunat (vain 2 kpl, vaikka iiiiiso taloyhtiö), niin en ole koskaan käynyt. Olen käsittänyt, ettei välttämättä kymppi per kerta riitä, enkä jaksaisi siirtyä ulkokautta kauempaan rappuun ja kiivetä portaita vinttiin. Varsinkaan yksin.
Heippa! 😄
Kiva kun innostuit kommentoimaan lukiessasi. Pitäisi joskus kokeilla samaa. 🤭
PoistaLentokonekuvista en tiedä. Joskus tulee jokin onnistuneempi otos; usein taas ei. 😅
Mulla on ollut nuo purkit iät ja ajat intialaisten mausteiden "kotipaikkana". Jätkäsaaressa oli ne olivat yhdessä laatikossa lappeellaan, kun ei ollut perinteistä maustekaappia.
Silloin kun kotona ei ole kerta kaikkiaan mitään (siis edes sipulia, valkosipulia, porkkanoita ja muita perustarvikkeita), ostoskärry on kyllä aika täynnä. Ja kun ukkeli tuli eilen kotiin, ostin vielä toisen samanlaisen kärryllisen tavaraa. 🙈
Mäkin toivon, että lentoyhtiö vastaa jotain (edes pahoittelee asiaa), mutta nähtäväksi jää.
Kiva kuulla, että sinäkin tykkäät Erikoisjoukoista! En muista, että olisit koskaan maininnut asiasta. 🤔
Kymppi (tai ylikin) on kyllä aika korkea hinta saunasta, varsinkin jos saunaan pitää mennä vielä ulkokautta. Meidän pitää mennä autohallin kautta, mutta se on ihan ok.
Heipat. 😘
Niin ja selvennykseksi pitää vielä sanoa, että tuo oli sellainen musta "matala" ostoskärry eikä sellainen perinteinen syvä ostoskärry. En sentään niin paljon ostanut. 🤭
PoistaHih, kiitos selvennyksestä! 😂 Käytän sellaista Litukassa käydessäni Mamman ostoksilla, koska olen oppinut, että listan tuotteiden etsimiseen menee aikaa ja silloin kevytkin kori alkaa painaa.
PoistaKatsoin illalla (yöllä) sen ekan jakson. Mitä tykkäät valituista kilpailijoista? Yksi kouluttajista näyttää ärsyttävän tutulta. Olisikohan hän toiminut 25 vuotta sitten eräässä keskustan yökerhossa pokena? Mene ja tiedä.
Se kori alkaa kyllä painaa ihmeen pian! Kävin tänään Prismassa ja otin korin, kun "eihän mulla ole paljon mitään ostettavaa", mutta ne pienetkin ostokset (joihin kuului mm. kaksi litraa maitoa) painoivat yllättävänkin paljon. 🤭
PoistaEn osaa vielä sanoa kilpailijoista oikein mitään, kun en ole katsonut ekasta jaksosta vasta kuin noin puolet. Katson Erikoisjoukkoja säästellen, ja yhdestä jaksosta saattaa riittää katsottavaa viikoksi. 🤣 Mutta ainakin tähän mennessä kilpailijat ovat vaikuttaneet ihan hyviltä. Toki ärsyttää vähän se, että samat naamat pyörivät monessa ohjelmassa, mutta Suomen kokoisessa maassa siltä ei kai voi välttyä.
Kouluttajien historiasta en tiedä, mutta jos se Matias Petäistö on ollut jossain pokena, niin minä olisin kääntynyt ravintolan ovelta takaisin ja lähtenyt kotiin. 😅 Jotenkin pelottavan oloinen kaveri. 🤭
Mukavaa kotiinpaluuta!
VastaaPoistaMinua ärsyttää että kaikki pitää olla kännykkäsovelluksina. Sen takia en käy enää esim Lidlissä. pitäköön äppinsä prkl.
Onko tuo öttiäinen jotain sokeritoukkien sukua? Vähän samaa näköä. Eilen tein Palak Paneeria ja halusin kylkeen nasnleipää. Netissä tupsahti vastaan sinun ohjeesi. Tein leivät sillä ja hyviä tuli, kiitos ohjeesta!
Täytyy muutenkin tutustua tuohon ruoksblogiisi, siellä näytti olevan vaikka mitä ihania reseptejä kokeiltaviksi.t.Selja
Kiitos, Selja!
PoistaSama juttu, että ärsyttää se, että kaikki on nykyään kännykässä. Tulee samanlainen reaktio kuin sinulle, että jos ei muuten onnistu, niin pitäköön tunkkinsa. Onneksi tuo saunaäppi on tosi yksinkertainen käyttää (pelkäsin muuta). Tosin en tiedä, miten nuo maksut sitten veloitetaan (kortilta vai tulevan vuokran mukana?).
Saattaa olla sokeritoukkien sukuakin, vaikka tuo oli paljon isompi, ja sillä oli nuo "viikset". Lisäksi otus liikkui paljon hitaammin kuin sokeritoukat, jotka ovat aika vikkeliä otuksia.
Huvitti tuo naanleipäjuttu. 😅 Hassua, että olet päätynyt minun ruokablogiini, mutta hienoa, jos ohje miellytti. 😊 Varmaan parempiakin ohjeita löytyy jostain, koska minähän en ole mikään naanleipämestari siitä syystä, että en tee naanleipiä enää juuri koskaan. En tee tosin tee nykyään juuri muitakaan leipiä itse, mutta jos olisi kaasuliesi, se innostaisi ihan eri tavalla.
Oiskohan tuo paperitoukka? Kyllä hävisi tässä itselläkin suklaan syömishimo :D .... Mutta kiva kun olet kirjoitellut reissusta - varsinkin pitkiä postauksia tykkään lukea - kun en itse reissaa ja kun siellä Intiassa on hurjan kaikkea mielenkiintoista ja jännittävää.
VastaaPoistaKävin googlettamassa paperitoukan, ja ainakin jalkojen määrä, viikset sekä peräpään "hutjakkeet" täsmäävät. Hyi hittolainen. Mutta tämähän tarkoittaisi sitten sitä, että öttiäinen saattoi ollakin kiinnostuneempi pahvista kuin suklaasta. 🤭 Ukkeli tuli eilen kotiin ja toi mukanaan samanlaisen suklaapakkauksen, mutta ei olla uskallettu avata sitä vielä – sattuneista syistä. 😅 Taidankin viedä sen parvekkeelle.
PoistaIhana kuulla, että pitkät postaukset miellyttävät! Minä aina pyytelen mielessäni anteeksi, kun painan jonkin jättipostauksen julkaisunappia. Ihmisillä kun on elämässään niin paljon muutakin, että kuka jaksaa lukea jotain mammuttimaisia blogipostauksia. 🙈
Ihan ensiksi: ihanaa, kun kävit tippaamassa siivoojaa <3 Kaunis ele.
VastaaPoistaMäkin näin täällä tyhjiä leipähyllyjä ja varsinkin viikonloppuna olin onnellinen, että onneksi omassa pakkasessa on leipää varalle. Mua nauratti sun ostoskärry, itselläni kaikki on aina tarkasti asemoitu painon ja muodon mukaan. Ja jos siippa laittaa ostoksen "väärin" kärryyn, niin siirrän se "oikeaan" paikkaan :D Tämä ihan vaan siitä syystä, että mä pakkaan aina ruokaostokset ja kaikki ostokset pitää laittaa siinä järjestyksessä hihnalle ja tulla samassa järjestyksessä hihnalta mulle, kuin haluan ne kassiin laittaa. Ihan kreisiä touhua ;-)!
Olen vähän aplikaationipottaja, en jaksaisi millään asentaa jokaikiseen juttuun omaa appia. Nyt työpaikallakin täytyy yhdellä apilla varata oma työpiste kännykällä ja toisella apilla leimata itsensä sisään ja ulos.
Kiva jos olet sitä mieltä. 🤗
PoistaMä olen tosi huono uusien leipien kokeilija, ja mulla pyörii pakkasessa aina samat Ruispuikulat ja Makupalat. Rasittavaa, jos niitä ei ole kaupassa saatavilla, ja sitten joutuu ostamaan jotain outoa leipää. 🤭
Minäkin päätän aina joka kauppareissulla laittaa tavarat tarkasti järjestykseen, mutta kun aloitan heviosastolta, ne hevit tulevat ekaksi, ja sen jälkeen tulee usein "väärän" painoisia ja kokoisia pakkauksia, ja koko homma kusee ennemmin tai myöhemmin. 😅 Toki sen verran katson, ettei esim. persikoiden päälle tule jokin viiden kilon vesimeloni. 🤪 Mutta on oikeastaan ihan sama, missä järjestyksessä tavarani ovat kärryssä, kun kassahihnalle laitan tavarat aina kuitenkin niin, että aloitan painavimmista ja isoimmista jutuista ja kevyimmät tulevat vikaksi. Jokaisella on näissä jutuissa varmaan oma tyylinsä, ja on hauska kuulla, millaisia tapoja muilla on. 😊
Voi noita tiedän työpaikan appeja. 🙈 Multa saattaisi mennä hermo. 😅
Tervetuloa koti-Suomeen! Älä turhaan sure ”jättipostauksia”, niitä on oikeasti hauska lukea. Viikko sitten pyysin miestä ostamaan leipää, kun kotona oli vain puolitoista pussia ja leipomot lakossa. Meillä on vieläkin avaamaton ruispalapussillinen. Yksi pussi olisi riittänyt, mutta hänpä osti neljä! Onneksi ruispalat eivät mene helposti huonoksi. Ötökkäyllätykset eivät ole kivoja, toivottavasti Lufthansa vastaa edes pahoittelut. Minäkin käytän kaupassa niitä matalia ostoskärryjä, vaikka joskus koko perheen ollessa kotona, kärry on aika kukkuroillaan. Minä en pitänyt ostoksiasi yhtään outoina, samalla tavalla minulla kasvikset ovat siellä pohjalla ja kylmätavarat päällä. T Saukkis
VastaaPoistaKiitos, ja ihana kuulla! 🥰🥰🥰
PoistaHyvä, että teillä ei tullut ainakaan pulaa leivästä! Olin lukevinani jostain, että leipomot uhkasivat taas lakolla (olikohan se nyt ensi viikon alusta), mutta en tiedä, onko uhka jo peruuntunut. Täytyy varmaan lähteä hamstrausreissulle ajoissa, jos niin käy. Toki sitä voisi leipoa itsekin, mutta en osaa tehdä hyvää ruisleipää.
Olen aika epäileväinen, vastaako Lufthansa viestiini koskaan mitään, koska laitoin palautteen jo lauantai-iltana. Vaikka Lufthansalla kukaan ei viikonloppuna kyttäisikään asiakkaiden valituksia, niin onhan tässä mennyt jo kaksi arkipäivääkin. 🙄 Mutta toivotaan kuitenkin.
Minä en tykkää yhtään niistä syvistä ostoskärryistä, kun niistä joutuu köykkimään ostoksia niin syvältä. En ymmärrä, miksi noita matalia kärryjä on kaupoissa niin vähän, kun ne näyttävät olevan kuitenkin ihmisten suosiossa.
Ehkä pitäisi joskus aloittaa tavaroiden lastaaminen kärryyn jostain muista kuin niistä kasviksista, mutta sitten kylmätuotteet tulisivat kärryyn ensimmäiseksi, eikä sekään olisi hyvä. Monimutkaisia nämä kauppahommat. 😅
Montako kertaa oon miettiny Stanstan taktiikkaa, vaan taaskin unohdin. No muistellaan sit mitä piti sanomani...
VastaaPoistaMinustakin kivasti tehty tuo tippi siivoojalle. Siivoojat on aika monissa maissa ylikuormitettuja ja tosiaan pitäisi melkein olla kahdessa paikassa yhtaikaa.
Minusta kotiinpaluussa Kanarialta kivaa oli (punainen) maito!! Kanarialla join limsoja ja urheilujuomia. Oli kiva saada taas oikeaa ruokajuomaa. Oma sänky oli ihanuus, kun selkä huusi jo hoosiannaa hotellilla. Ja tietty Pancho! <3
Mä oon kaupoissa miettiny, et miks varten ne hedelmät ja vihannekset on käytännössä aina ekana? Sit ne littaantuu sinne kärryyn kaikkien muiden tavaroiden alle. Niissä kaupoissa missä on kärryssä se sellanen miniosasto erikseen siellä edessä, me laitetaan usein esim. salaatit sinne, ettei jää painavien tuotteiden alle.
Siivoojien työ kaipaisi enemmän arvostusta, vaikka niin kaipaisi tietysti moni muukin ammattiryhmä. Usein siivoojia pidetään itsestäänselvyytenä, ja heidät huomataan vasta sitten, jos työtä ei olekaan tehty.
PoistaPanchon näkeminen oli varmasti ihanaa. 😍 Mulle kävi taas sängyn kanssa vähän päinvastoin. Anoppilan sänky on todella kova, ja vaikka se vaatiikin aina aluksi totuttelua, se on kumminkin selälle paljon ystävällisempi kuin oma sänky.
Samaa olen miettinyt hedelmien ja vihannesten kanssa. Jos pääsisin sijoittelemaan tuotteet kaupassa uudelleen, laittaisin ensimmäiseksi juomat, sen jälkeen kaikki kuivatuotteet (säilykkeet, kahvit, pastat jne.), sitten hevit, ja lopuksi leivät ja kylmätuotteet. Toki voisin kerätä tavarat kaupassa tuossa järjestyksessä, mutta en jaksa sukkuloida edestakaisin. Hyvä idea tuo salaattien laittaminen siihen eteen. Mulla tosin on siinä kohtaa (jos siis käytän sitä syvää ostoskärryä) usein käsilaukku. 🤣
Upeat ilmakuvat - niiden harmaus tekee niistä sanomalehtimäisen. Me onnistuimme laskeutumaan vihreälle alustalle, mutta pian se ohut lumikerros tuli. Pitänee paikkaansa, että kevät keikkuen tulevi - keikutta suuntaan jos toiseen eipäs-juupas lunta&aurinkoa. Ihanan korkealle aurinko jo kiipeää ja pysyykin pitkään taivaalla!
VastaaPoistaHyvinvointivaltioissa tosiaan yhden ihmisen työmäärä vain kasvaa ja kasvaa... odotetaan käsittämätöntä tehokkuutta palkkaan nähden.
Arvostusta saa tuskin koskaan - joten teit kenties "ikimuistoisen" kokemuksen henkilön elämään - arvostan. Maissa joissa taas henkilökuntaa riittää ja riittää... palkka ei riitä juuri mihinkään... Mieltä aina moni juttu mietityttää.... ja hyvä niin, miettiessään ehkä jotain tapahtuukin.
Maustepurkkisi ovat ihanan tutun näköisiä...
Tulikos nyt tuliaisina mausteita?
Miltä tuntuu tulla "kotiin" - siis Suomen kotiin?
Mitä kaipasit tai olit kaipaamatta lainkaan?
Keikkuen tulevi, ja eiköhän tässä vielä jokin (muutama?) takatalvikin nähdä. 😅
PoistaHirvittää, miten paljon työtä ja vastuuta yhdellä ihmisellä voi olla. Ei ole ihme, jos ihmiset kuormittuvat ja stressaantuvat, varsinkin terveysalalla ja sellaisissa työpaikoissa, joissa ollaan vastuussa monen ihmisen elämästä. Itse en voisi olla ikinä esimerkiksi lentäjä, kun ahdistaisi se vastuu niin valtavasti.
Siivoojan ilme oli kyllä sellainen, että tuollaista ei hänelle varmaan kovin usein tapahdu. Oli kiva, että pystyin ilahduttamaan. 😊
Tuliaisina ei tullut tällä kertaa hirveästi mitään ruokajuttuja, vaan ihan perusasiat vain, eli tamarindia, korianterijauhetta, chilijauhetta, vihreitä chilejä, currylehtiä (kahdessa erässä, kun ukkeli toi vielä lisää 😅), punaisia kuivattuja chilejä, tomaattipikkelssiä, kahta erilaista linssilajia, suolapaloja ja makeisia. No olihan sitä näköjään jo tuossakin. 🤪
Suomeen paluu ei tuntunut oikeastaan miltään. En myöskään kaivannut Suomesta mitään – en edes sitä Katsomoa enkä Ruutua. 🤣 Olen huomannut, että olen muuttunut parin viime vuoden aikana (meditoinnin ja henkisyys- yms. pohdiskelujen seurauksena) sellaiseksi, että en kaipaa missään mitään, vaan olen vain. 😅 Vaikea pukea sanoiksi tämä. Kotikin on mulla siellä, missä milloinkin olen.
Ihanaa että ajattelit työntekijää,hän takuulla ilahtui ystävällisestä eleestä.Huh,ei kiva tuollainen yllätys suklaan joukossa.Tosi kivan näköiset maustepurkit teillä.Varmaan harmittaa tuo saunavuorosysteemin muutos En ole itse erityisen kova saunoja,ja Helsingin asuntoani käytti pääasiassa kissani🤣🐈
VastaaPoistaTyöntekijä ilahtui ihan silminnähden, joten olen tosi iloinen, että tein tuon, vaikka etukäteen vähän pelottikin, miten hän tulee suhtautumaan. 🙈
PoistaNuo maustepurkit on Ikeasta, ja ne ovat ikivanhoja. Pidän niissä sellaisia intialaisia mausteita, joita käytän harvemmin. Tavallisimmin käytetyt mausteet ovat sellaisessa mausterasiassa.
Minäkään en ole erityisen innokas saunoja, ja siksi tuo uusi saunasysteemi ei oikeastaan harmitakaan vaan on päinvastoin hyvä juttu. Voin mennä saunaan silloin kuin huvittaa, mikä on kyllä aika harvoin. 😅 Mutta esim. talvella palelee joskus, ja joskus on kiva päästä rentouttamaan kipeitä lihaksia, ja silloin sauna on poikaa. 😊
Onneksi sinulla oli sentään joku, joka käytti saunaasi, ettei se joutunut olemaan ihan tyhjillään. 😅
Käyn isoilla ostoksilla aina prismassa ja silloin aina käytössä se koodinlukija. Pistän samalla heti painavimmat tavarat kestokassiin ja hevi yms. pehmeät kassin eteen, kärryn "yläosaan". Ennen itsepalvelukassaa sitten kassiin nekin. En mitenkään enää jaksa normikassalla oloa. Monet myyjät muuten tykkää enemmän itsepalvelukassoilla olosta 😏.
VastaaPoista~tiiu
Kuulostaa ihanan järjestelmälliseltä. 😊 👍
PoistaMinä olen kokeillut sitä koodinlukijaa muutaman kerran ja todennut, että ei ole minun juttuni. Mun pitää saada toimia kaupassa nopeasti, enkä jaksa sitä nysväämistä sen lukijan kanssa. 😅 Helpompaa on vain heittää kamat kärryyn ja sitten taas kassalla hihnalle. 🤭
Mä käytän pikakassoja silloin, kun on vähemmän ostettavaa, mutta isompien ostosten kanssa menen mieluummin "ihmiskassalle". Toki on niitä hihnallisia itsepalvelukassojakin, mutta nekin tuntuvat vähän sellaiselta säätämiseltä. Sitten mulla on sellainenkin ongelma, että alkaa vituttaa, jos itsepalvelukassan myyjä tuijottaa toimiani liian kiinteäksi. Tulee sellainen olo, että minua epäillään varkaaksi, ja sekös raivostuttaa. On jäänyt varmaan trauma lapsuudesta, kun Citymarketissa kerran nolasivat minut ja ystäväni, kun epäilivät kassalla varkaiksi. 🙈
Mutta on hyvä, että on kassoja jokaiseen makuun!
Tapoitko sen elukan?
VastaaPoistaMä olen tilannu ruat kotiin yli 10vuotta. Inhoon kaupassa käyntiä, ja jos käyn niin en osta edes kaikkee mitä tarvis . Perunoiden kohdalla katselen niitä ja mietin : en jaksa kantaa ja sitt kävelen pois 🙂↕️ jne
Siivojatäti ei unohda sinua ikinä ! 💚
Tapoin – kun olin ensin valokuvannut sen. 🤣
PoistaRuokien tilaaminen kotiin kuulostaa ihanan helpolta, mutta mä en ole vielä koskaan kokeillut. Kumminkin unohtaisin jotain, ja sitten joutuisin menemään joka tapauksessa kauppaan. 🙄 Sitä paitsi mun pitää itse päästä valikoimaan tuotteet, kun ei kukaan muu kuitenkaan osaa valita niitä oikein. 🙈
Toivottavasti siivoojalle jäi hyvä muisto. 😊
Se on ns. Silberfisch, pitää makeasta ja joskus kutsutaan nimellä sokerivieras. Pitää kosteasta ja makeasta, usein niitä näkee kylpyammeessa, ihan harmiton mutta inhoan niitä silti.
VastaaPoistaMä väittäisin edelleen vastaan, että tuo ei ole sokeritoukka. Tuo oli paljon sokeritoukkaa isompi, ja se liikkui paljon hitaammin kuin sokeritoukat, jotka on tosi vikkeliä. Mutta satavarma en ole, joten voit olla oikeassakin. 😅
PoistaMietitkö koskaan, tuleeko matkatavaroissasi vaikka torakoita tai niiden munia kotiin?
VastaaPoistaOn niin suklaanhimo karkkilakkoni takia, että odotin koko ajan sitä Kinderiä vaan... ei näkynyt. Ei pidä puhua suklaasta, jos ei oikeasti tarkoita! ;)
Torakoita en pelkää, mutta lutikoita kylläkin! Lutikoita pelkään suorastaan hysteerisesti. 🙈 Jos voisin valita, ostaisin aina uuden matkalaukun ennen jokaista siirtymää, ettei olisi pelkoa siitä, että lutikoita on tullut laukkuun esim. anoppilan kaapista.
PoistaPahoittelut pettymyksestä. 🤭 Kinder tarkoitti tässä nyt suklaata, jonka mukana tulee yllätys. 😆